A klykkutya megvsrlsa utn a legnagyobb problmt az szokta jelenteni, hogy mit adjon az j gazda a kiskutynak enni? Szerencss esetben, s amennyiben egy felels, gondos tenyszttl vsroljk a klykt a hasznos tancsok mellett olyan kutyaeledelt is kapnak ajndkba, melyet addig evett, kis idre megoldja a problmt.
Az j tulajdonosokat klnbz internetes frumokon, az llatorvosnl vagy a pet shop-okban tovbbi tancsokkal ltjk el, ezek az informcik azonban ltalban teljesen eltrnek egymstl s a tenyszt ltal javasolttl. s kzben, ha a kiskutya rjn, hogy jdonslt otthonban a gazdik mindent megtesznek annak rdekben, hogy t elknyeztessk, pr nappal rkezse utn mr vlogatni kezd, nem eszi meg a szrazeledelt, s ezzel amennyiben nem kvetkezetes a csald, sikeresen elri, hogy megkapja azokat a falatokat, amikre vgyik. Ettl fogva pedig elg nehz elrni, hogy ne vlogasson s megegye azt a tpot, ami tartalmazza mindazokat az sszetevket, amelyekre a fejldshez szksge van egy klykkutynak.
Hzikoszt vagy kutyatp?
Sokan azt mondjk, hogy 20-30 ve a kutyk nem tudtk, mi az a szrazeledel, mgis egszsgesek voltak s boldogan ltek. Ma mr tervszer prostssal, gondos tenysztk kezei kz szletnek a kiskutyk. A legszorosabb trsllati viszonyt alaktotta ki velk az ember, bevitte maghoz a vrosba, laksba, a fajtk szinte elvesztettk eredeti funkcijukat, "emberestettk ket". Ezrt ltalban kevesebbet mozognak, s a legnagyobb vltozs, hogy azt eszik, amit az ember ad nekik. Nagyon fontos azonban, hogy az ember s kedvenc llatai kztt kialakult benssges kapcsolatot gazdagtsuk, meghosszabbtsuk, s a lehet legjobbat adjuk neki! A megfelel eledel tartalmazza mindazon vitaminokat, svnyi anyagokat, nyomelemeket, melyekre a kutynak szksge van, illetve knnyen emszthet s zletes legyen! Ezt a teljes rtk, prmium minsg kutyaeledelek etetsvel tudjuk biztostani.
Hol szerezzk be a kutyaeledelt?
Amennyiben egy ignyes tenyszttl vsrolunk kiskutyt, a legjobb minsg kutyaeledelt fogja ajnlani. Az itt kapott tancsokat rdemes megfogadni, s felkeresni egy olyan llateledel szakzletet, ahol a tovbbiakban is be lehet szerezni ezt a fajta tpot. Ha brmilyen problma felmerl, a kiskutya nem eszi meg a tpot, vlogat, stb. fontos a kutya tenysztjtl megkrdezni, mit tegynk. Amennyiben ilyen jelleg tjkoztatst nem kap, amikor elhozza a kiskutyt, vagy csak egy mrkanevet mondanak, rdemes kikrni az llatorvos tancst, hiszen az els t a klykkutyval ide kell, hogy vezessen.
Milyen kutyaeledelt vlasszunk?
Fontos szempont, hogy mindenkpp a kornak s a fajta ignyeinek megfelel szrazeledelt vlasszunk. Kis, kzepes s nagy test klykkutyknak is kaphat tp. Lehetleg olyan klykkutya eledelt vlasszon, mely kizrlag a legkivlbb minsg sszetevkbl ll, nem tartalmaz genetikailag rndostott sszetevket, mestersges zest anyagokat, sznezket vagy tartstszereket. Kerlje az zletessg fokozsa rdekben hozzadott magas s s zsrtartalm eledeleket, melyek magas vrnyomst s elhzst eredmnyezhetnek. Vlasszon kitnen emszthet s nagyenergiasrsg tpot, gy kevesebbet is elg belle etetni, emellett cskkenthet az rtett blsr mennyisge is.
Mit kell tartalmaznia egy minsgi klykkutya eledelnek?
-
Kitn minsg fehrjt, mely tmogatja az egszsges nvekedst s az ers izomzat kialakulst.
-
svnyi anyagokat, kzttk megnvelt mennyisg kalciumot, mely biztostja a nvekeds s fejlds optimlis egyenslyt, ersti a fogak s csontok kialaktst.
-
Termszetes rostokat, melyek elsegtik a szilrd llag blsr rtst.
-
DHA omega-3 zsrsavat, mely megnvelt mennyisgben a retina optimlis fejldsnek elsegtsvel javtja a ltst, tmogatja az agy fejldst, ezltal a klykkutyk knnyebben tanthatak lesznek.
-
A magas esszencilis zsrsavak szintje segt egszsgesen tartani a brt s szrzetet.
-
Egyedlll antioxidns formula cskkenti az oxidatv sejtkrosodst, elsegti a nvekedst s serkenti az immunrendszert.
Milyen hibkat kvet el egy kezd kutyatulajdonos?
Amennyiben az j otthonba kerlskor nem eszik azonnal a kiskutya, ne ijedjnk meg, ha jkedven jtszik, iszik s nem lzas, gyakran elfordul problma ez. Az alomtestvrek hinya, a krnyezetvltozs kis hasmenst is tud okozni s tvgytalansgot. Amennyiben azonban ilyenkor ijedtsgben kis csirkehssal, konzervvel, stb. knlja a megszokott tp helyett, gyakran tbbet rt, mintha vr egy napot, mg a klyk megszokja az j krnyezetet. Ha msnap, vagy azt kveten sem akarja megenni a szrazeledelt, gy ezt azonnal jelezze a tenysztnek, aki tancsot ad, illetve forduljon llatorvoshoz!
A klykkutynak csak vizet adjon inni (aki megteheti, vlassza a palackozott sznsavmentes vizet, mivel terletenknt eltr klr s vastartalma van a csapviznek, ami hasmenst okozhat), nem kell tejet innia, de ha mgis szeretnnk adni neki, gy kizrlag laktz mentes, kifejezetten kutyknak kszlt tejporbl lltsa el azt!
Ne hagyja a tpot a kiskutya eltt! Szoktassa hozz a napi rendszeressghez a tpllssal is. Napi ngy, ksbb hrom alkalommal a napi adagot elosztva adja oda neki a tpot, amennyiben ezt rvidesen nem eszi meg, vegye el elle, gy elkerlhet, hogy ksbb vlogasson, rossz ev legyen.
A zskon s vsrli tjkoztat fzeteken feltntetett napi etetsi mennyisget tartsa be!
Amennyiben szeretn "vltozatoss" tenni az trendet, gy vlasszon ms hs alap szrazeledelt a klyknek (pl. brnyhsost), vagy kifejezetten klykkutyknak kszlt konzervbl adjunk keveset a tphoz.
A legfontosabb, hogy kvetkezetes maradjon, s ne engedjen a knyrg szemeknek! Amennyiben klykkutynkat megfelelen tplljuk, gy knnyen szrevehet brmilyen betegsg jele is, hiszen a rendszeressghez szokott, j minsg szrazeledellel etetett kiskutya nem vlogat, nem jtszik az tellel, rendszeresen s rendes blsrt rt, gy ms tnetek megjelensekor azonnal tudjuk, hogy llatorvoshoz kell fordulni! Azt szoktk mondani, hogy a klykkutya etets s nevels olyan, mintha kis gyereknk lenne. Mindkettre sok mdszer ltezik, s ugyangy ahogy szinte minden kisgyerek, minden kiskutya is mskpp, de vgl felntt vlik, azonban csak azt eszik, amit gazdja el tesz, ezrt is nagy felelssg egy klykkutya felnevelse, hiszen a tplls meghatrozhalja egsz lett.
Amennyiben egy j minsg szrazeledellel megfelelen etetjk, gy egy egszsges, boldog kutynk lehet, s ezzel meghosszabbthatjuk velnk tlttt lett is.
http://www.mard-el.hu/webshop/index.php?option=com_content&view=article&id=52:a-koelyoekkutya-taplalasa&catid=36:a-kutyak-taplalasa&Itemid=65
|